Charakteristika trasy
Délka trasy: 65 km
Náročnost: malá,
Kola: silniční, trekking.
Trasa, která představuje krásy a zajímavosti Mikulovské vinařské podoblasti je vedena po bývalých vojenských signálkách a silnicích 3. třídy.
Popis trasy
Trasa začíná v Mikulově, centru Mikulovské vinařské podoblasti. Po prohlídce městské památkové rezervace, Regionálního muzea na zámku s vinařskou expozicí a s obřím sudem vyrážíme po bývalé hraniční cestě kolem Nového rybníka do obce Sedlec. U železniční zastávky Sedlec pokračujeme mírným stoupáním kolem statku Ovčárna až na rozcestí s nádherným výhledem na vinice nad obcí i největší moravský rybník Nesyt. Odtud sjedeme do malé obce Úvaly a opět stoupáme cestou lemovanou třešňovou alejí na nejvyšší bod celé trasy – kopec Rajstna s vyhlídkou na městečko Valtice, kdysi sídelní město rodu Liechtenstein a centrum Lednicko-valtického panství. Lednicko-valtický areál je pro svou jedinečnost od konce devadesátých let zapsán na seznamu míst světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Kolonáda s vyhlídkovou terasou, která je na vrcholu kopce vystavěna, je přístupná veřejnosti a pohled do okolí z její terasy si určitě nenechejte ujít. Odtud vede trasa po silnici do Valtic. Kolem Střední vinařské školy, nejstarší u nás a Vinných sklepů Valtice dorazíte až na historické náměstí, kterému vévodí překrásný barokní kostel Nanebevzetí panny Marie. Branou skrytou za korunami platanů projdete k valtickému zámku. V hlubokých zámeckých sklepení se nachází Salon vín České republiky – kolekce 100 nejlepších moravských a českých vín. Z Valtic pokračujeme do mírného stoupání Bezručovou alejí s odbočkou mezi vinicemi do obce Hlohovec a kolem Hlohoveckého rybníka zpět k historické kaštanové aleji, která vás přivede do Lednice. Zde můžeme navštívit novogotický zámek a park s minaretem a dalšími romantickými stavbami, takzvanými salety. Veřejnosti přístupný je také nově zrekonstruovaný historický skleník. Především děti zaujmou ukázky umění sokolníků, nebo návštěva Akvária Malawi s tropickými druhy ryb.
Z Lednice pokračujeme asfaltovou lesní cestou až na hráz řeky Dyje a po ní do nedalekých Bulhar. Odtud mírně zvlněným terénem přes Milovice až do Pavlova. Před námi se objeví panoráma Pálavy a jejího nejvyššího vrcholu Děvína se zříceninou hradu Děvičky. Chráněná krajinná oblast Pálava je součástí biosférické rezervace UNESCO Dolní Morava. Po zdolání stoupání do Pavlova si můžete prohlédnout zachovalé stavby vesnické památkové rezervace s barokními štíty, navštívit sklepy v ulici Česká a nebo si odpočinout na návsi ve vinotéce pavlovských vinařů, která je ve sklepích obecního úřadu. Máte za sebou přibližně polovinu cesty, ale především všechna větší stoupání. Nyní sjedete do Dolních Věstonic. Po pravé ruce budete mít Novomlýnské nádrže, vlevo vás budou provázet vinice rostoucí na úbočích Pálavy. Ve Věstonicích můžete navštívit Archeologickou expozici Věk lovců a mamutů, kde je umístěna věrná kopie sošky světoznámé Věstonické venuše. Originál je uložen v trezoru Moravského zemského muzea v Brně. Z Věstonic vás trasa zavede přes hráz mezi Střední a Dolní nádrží vodního díla Nové Mlýny do Strachotína. Z této vinařské obce pokračujete dále kolem Střední nádrže k soutoku řek Svratky a Svitavy, přes obec Ivaň až do hlavního centra vodní rekreace na jihu Moravy – do Pasohlávek. Z Pasohlávek se vydáte podél Horní Novomlýnské nádrže. Přes most do Brodu nad Dyjí a dále po málo frekventované silnici podél vinic směrem do vinařské obce Novosedely. Již z dálky vás upoutají kamenné sloupy stojící u brány do viniční trati Stará Hora. Označují začátek vinařské naučné stezky, která zde prochází vinicemi a seznamuje s odrůdami vín, které se ve vinicích Staré hory pěstují. Z Novosedel zamíříte dále na jih až ke státní hranici do obce Nový Přerov, kde se trasa stáčí na východ směrem na Mikulov. Ještě ale zbývá projet dvěma vinařskými obcemi – Dobrým Polem a Březím.
Vinařství a vinné sklepy mikulovské vinařské podoblasti.